زیرک
دو بخش مهم از قوانین و حریم خصوصی
می‌دونیم که قوانین و مقررات رو نمی‌خونین :دی
اما پیشنهاد می‌کنیم حداقل روی دو قسمت زیر کلیک کنید و بخونید، چون خیلی برامون مهمه که این نکات رو در هنگام استفاده از زیرک بدونین:
خوندن این دو بخش حدود ۱ دقیقه زبان می‌بره
شرایط استفاده و سیاست حریم خصوصی
به‌روز‌رسانی: 1402/09/02
مقدمه
ما همیشه دغدغه این را داشته‌ایم که هم‌پای هم‌نوعان خود در سراسر جهان بتوانیم در سریع‌ترین زمان امکان استفاده از به‌روزترین فناوری‌ها را داشته باشیم و از آن برای خلق ارزش‌های جدید استفاده کنیم. زیرک در فاز فعلی زمینه دستسری به برخی از فناوری‌های نوین ناظر به چت‌های هوشمند را فراهم آورده است. اما امید داریم که در آینده و با کمک یکدیگر بتوانیم فعالیت‌های کلیدی به منظور توسعه و بهبود دستیاران هوشمند به زبان فارسی را در پیش بگیریم. بدین ترتیب زیرک تضمین می‌نماید که هرگونه خدماتی که در حال حاضر و در آینده ارائه می‌کند، با رعایت حسن نیت، رعایت حقوق کاربران و در راستای خلق ارزش برای کاربران است و در این مسیر هرگونه مشارکت و کمک شما را ارج می‌نهد.

با در نظر گرفتن اهداف پیش‌گفته، و با توجه به اینکه هرگونه فعالیتی در بسترهای واقعی و مجازی نیازمند شفاف‌سازی و چاره‌اندیشی برای تضمین سلامت فعالیت‌ها و پیشگیری از تضییع حقوق ماست، در زیرک مجموعه‌ای از مقررات را به عنوان «شرایط استفاده و سیاست حریم خصوصی» درنظر گرفته‌ایم. از شما تقاضا داریم این مقررات را مطالعه کنید و در استفاده از زیرک و سرویس‌های فعلی و آتی، این مقررات را رعایت نمایید. تمام تلاش ما این است که این مقررات را به مرور زمان و متناسب با دغدغه‌های شما اصلاح کنیم؛ پس در صورتی‌که پرسش، نگرانی یا پیشنهادی در این خصوص دارید، حتما با ما در ارتباط باشید.

1- تعریف اصطلاحات

1) زیرک (Xerac): به معنای وبسایت به نشانی Xerac.ir است که در فاز فعلی با اخذ API از OpenAI و حسب‌مورد اعمال برخی بهبودها، زمینه استفاده از سرویس چت هوشمند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و در آینده ممکن است سرویس‌های دیگری را اضافه یا جایگزین نماید.
2) کاربر: به معنای هر شخص حقیقی یا حقوقی است که اقدام به ایجاد حساب کاربری در زیرک می‌نماید و طرف دوم این قرارداد محسوب می‌شود.
3) اعتبار حساب: به معنای معادل ریالی ظرفیت استفاده از زیرک است که کاربر متناسب با بسته انتخابی خود از آن بهره‌مند است.
4) داده ورودی (Input): به معنای مجموع داده‌ای است که کاربر در قسمت چت وارد می‌کند و سپس به مدل داده می شود تا رفتار مشخصی داشته باشد.
5) داده خروجی (Output): به معنای داده‌ای است که به صورت هوشمند و متناظر با داده ورودی، توسط هوش مصنوعی تولید و در معرض نمایش کاربر قرار می‌گیرد.
6) بازخورد (Feedback): زمانی‌که کاربر یک داده خروجی را از سرویس دریافت می‌کند، می‌تواند رضایت یا عدم رضایت خود از آن خروجی را با انتخاب علامت‌های موجود در سایت اعلام کند و علاوه بر این و در صورت تمایل می‌تواند دلایل رضایت‌مندی یا عدم رضایت‌مندی خود را از میان گزینه‌های موجود انتخاب نماید و همچنین توضیحات بیشتر را یادداشت نماید. علاوه بر این موارد، کاربران ممکن است بازخوردهای خود نسبت به داده‌های خروجی و یا به‌طور کلی نظرات خود نسبت به سرویس‌ها را به طرق دیگری به زیرک اعلام نمیاند. مجموعه موارد فوق به نام بازخورد شناخته می‌شود.

2- الزامات عمومی استفاده از زیرک

1) ثبت‌نام در زیرک، ورود به حساب کاربری و یا هر استفاده بعدی از زیرک، به منزله پذیرش مفاد قرارداد حاضر است.
2) کاربر تأیید می‌کند که در زمان پذیرش این مقررات دارای حداقل سن قانونی و اهلیت لازم جهت انعقاد قرارداد است.
3) کاربر متعهد است در زمان ثبت‌نام و یا هر زمان دیگری که از او درخواست شود، اطلاعات صحیح، کامل، دقیق و متعلق به خود را وارد نماید و در صورت تغییر، به‌روزرسانی نماید.
4) کاربر نمی‌تواند حساب کاربری خود را بدون اجازه زیرک به دیگران منتقل نماید و یا اجازه استفاده از آن را بدهد. در صورتی که کاربر معتقد باشد اطلاعات حساب کاربری او توسط فرد دیگری به صورت غیرمجاز در حال بهره‌برداری است، می‌تواند مراتب را به زیرک اطلاع دهد؛ در غیر این صورت فرض بر این است که تمام فعالیت‌هایی است که از طریق یک حساب کاربری انجام می‌شود، مربوط به همان کاربر است.
5) کاربر تعهد می‌نماید که از زیرک به نحوی که به منزله سوء استفاده، نقض حقوق دیگران و تقض قوانین و مقررات کشور باشد استفاده نکند.
6) کاربر تعهد می‌نماید حقوق مالکیت فکری زیرک را به رسمیت بشناسد و تلاشی برای دسترسی به کدهای منبع که تحت مالکیت فکری زیرک هستند و یا سایر اطلاعات موجود در سیستم زیرک ننماید. موارد مجاز برای استفاده عمومی از سوی زیرک اعلام خواهد شد.
7) در صورتی‌که شرایط استفاده و سیاست حریم خصوصی تغییر نماید، در همین صفحه با ذکر تاریخ به‌روزرسانی منتشر خواهد شد و استفاده‌ی بعدی کاربر از زیرک به معنای پذیرش و موافقت با آن خواهد بود.

3- اعتبار حساب

1) بعضی از خدمات موجود در زیرک به صورت رایگان قابل استفاده است و برخی دیگر نیز نیازمند افزایش اعتبار حساب است. در هر مورد که استفاده از زیرک مستلزم پرداخت هزینه و افزایش اعتبار حساب باشد، قیمت سرویس‌ها و محصولات به ‏شیوه‌ی Pay As You Go و مطابق با آن‌چه در صفحه قیمت‌گذاری آمده است، بر اساس قیمت روز محاسبه می‏‌شود. تغییرات قیمت از راه سایت یا راه‌های ارتباطی پیش‌بینی‌شده به اطلاع‌ کاربران می‌‏رسد و از زمان تغییر قیمت، هزینه‌ها بر اساس قیمت‌گذاری جدید، برای تمام کاربران (قدیم و جدید) محاسبه خواهد شد. توجه داشته باشید که مدل رایگان و مدل غیررایگان به صورت همزمان قابل استفاده نیست.
2) در صورتی‌که در هنگام شارژ اعتبار حساب و یا استفاده‌ از زیرک خللی ایجاد شود و یا چنانچه راجع به قیمت‌گذاری سؤالی داشته باشید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی پیش‌بینی‌شده، با مدیران زیرک ارتباط برقرار نموده و خلل مربوطه یا سؤال خود را جهت بررسی طرح نمایید.
3) کاربر موافقت می‌نماید که از زمان شارژ حساب در زیرک، ارائه خدمات به صورت بلادرنگ شروع شده است و امکان انصراف یا استرداد مبلغ وجود نخواهد داشت. به عبارت دیگر با توجه به اینکه از زمان شارژ حساب، زیرک به صورت همزمان مبادرت به تأمین امکانات و زیرساخت‌های لازم به منظور پوشش فعالیت‌های آتی کاربر می‌نماید، لذا این مورد از شمول حق انصراف موضوع ماده 37 قانون تجارت الکترونیکی خارج بوده و بند الف ماده 1 آیین‌نامه اجرایی مواد ۳۸ و ۴۲ قانون تجارت الکترونیکی بر این موضوع حاکم خواهد بود.

4- الزامات راجع به داده ورودی

1) کاربران نمی‌توانند داده‌هایی را به عنوان ورودی وارد کنند که متضمن هرگونه هتک حرمت و حیثیت به صورت مستقیم و غیرمستقیم از قبیل توهین، تحقیر و استعمال الفاظ رکیک، هرگونه افترا یا نشر اکاذیب و هرگونه نفرت‌پراکنی نسبت به به اشخاص، دولت‌ها، ملیت‌ها، پرچم‌ها، ادیان و مذاهب رسمی و غیررسمی و گروه‌های جمعیتی باشد و یا تقاضای تولید چنین داده‌هایی را نمایند.
2) کاربران نمی‌توانند داده‌هایی را به عنوان ورودی وارد کنند که متضمن هرگونه محتوای ضد عفت و اخلاق عمومی از قبیل محتویات مستهجن و مبتذل باشد و یا تقاضای تولید چنین داده‌هایی را نمایند.
3) کاربران نمی‌توانند داده‌هایی را به عنوان ورودی وارد کنند که متضمن هرگونه محتوای متضمن ترویج یا تشویق خشونت باشد و یا تقاضای تولید چنین داده‌هایی را نمایند.
4) کاربران نمی‌توانند داده‌هایی را به عنوان ورودی وارد کنند که متضمن هرگونه محتوای محرمانه از قبیل اسرار و اطلاعات محرمانه طبقه‌بندی‌شده یا نشده باشد که به موجب قوانین و مقررات و یا قراردادهای خصوصی تحت تعهد عدم افشا قرار دارد و یا تقاضای تولید چنین داده‌هایی را نمایند.
5) کاربران نمی‌توانند داده‌هایی را به عنوان ورودی وارد کنند که متضمن هرگونه اطلاعات ناظر به حریم خصوصی و حقوق مالکیت فکری مربوط به اشخاص ثالث باشد و یا تقاضای تولید چنین داده‌هایی را نمایند.

5- الزامات راجع به داده خروجی

1) داده‌های خروجی به وسیله سیستم هوشمند غیرانسانی تولید می‌شود و درنتیجه کاربران نباید داده‌های خروجی را منتسب به انسان بدانند و با آن را به عنوان داده‌های منتسب به افراد انسانی رفتار کنند. باری، کاربران مجازند هرگونه استفاده‌ای اعم از تجاری و غیرتجاری از داده‌های خروجی نمایند و یا در صورت صلاحدید و مادامیکه به برخلاف قوانین و مقررات OpenAI نباشد، آن را منتسب به خود بدانند.
2) هوش مصنوعی مولد در معرض خطاهای بسیار است و ممکن است داده خروجی به لحاظ علمی دچار ایراداتی باشد و با دقت اشخاص، مکان‌ها یا واقعیت‌ها را منعکس نکند. درنتیجه کاربر باید دقت هر کدام از داده‌های خروجی را متناسب با نیازمندی خود صحت سنجی کنید کند. به همین دلیل داده‌های خروجی نمی‌تواند یک منبع تضمین‌شده برای کاربست در مسائل حساس باشد و به همین دلیل توصیه می‌شود کاربران در مورد مسائل حساسی از قبیل پیشنهاد دارو برای درمان بیماری، مشاوره حقوقی، پیش‌بینی وقایع و حوادث و موراد مشابه، حتماً سایر منابع را مطالعه نمایند یا با متخصصین واجد شرایط مشورت نمایند و تصمیم‌های نهایی خود را بر مبنای داده‌های قابل اتکا اتخاذ نمایند. داده‌های خروجی تولید شده توسط سرویس زیرک صرفاً می‌تواند در ارائه ایده‌‌ها، رویکردها و راه‌حل‌های کلی به شما کمک کند و یا مسیر بهتری برای اندیشیدن را به شما پیشنهاد نماید.

6- سیاست حریم خصوصی

1) زیرک مجاز است اطلاعات شخصی از قبیل نام و نام خانودگی، شماره تماس و سایر اطلاعاتی که موقع ثبت نام از شما اخذ می‌شود را به منظور ارتباط با شما و یا سایر اهداف مشروع و قانونی در سیستم ذخیره نماید و حسب‌مورد از طریق ارسال کد یا لینک تأیید، اعتبارسنجی نماید. زیرک متعهد است از این اطلاعات به صورت معقول و عرفی محافظت نموده و از افشای آن جلوگیری نماید.
2) زیرک مجاز است اطلاعات ناشی از استفاده از سرویس از قبیل داده‌های ورودی، داده‌های خروجی و بازخوردهای کاربر را متناسب با هر حساب کاربری در سیستم ذخیره نماید و بدون آنکه انتساب آن به کاربر را افشا نماید، از آن اطلاعات صرفاً به منظور مقاصد پژوهشی و توسعه‌ای مانند بهبود و توسعه سرویس‌های فعلی و آینده خود، بهبود تجربه کاربری و ارائه پیشنهادهای شخصی‌سازی‌شده به شما استفاده نماید. ممکن است زیرک تصمیم بگیرد که داده‌های ورودی، خروجی و بازخوردها را در اختیار کارمندان خود، کاربران زیرک، اشخاص ثالث یا سایر سیستم‌های هوشمند قرار دهد تا با اخذ بازخوردهای بیشتر به منظور بهبود و توسعه استفاده نماید. اما در هر حال انتساب این داده‌ها به کاربر محرمانه باقی خواهد ماند. به عبارت دیگر هیچگاه افشا نخواهد شد که داده ورودی و داده خروجی متناظر با آن و بازخوردی که حسب مورد ثبت شده، منتسب به کدام حساب کاربری بوده است. برای مثال ممکن است یک حساب کاربری با نام «سعید» از زیرک بپرسد: «پایتخت ایران کجاست؟» و زیرک پاسخ دهد: «پایتخت ایران تهران است». در این صورت زیرک مجاز است این ورودی و خروجی را در اختیار اشخاص ثالث قرار دهد تا خروجی توسط آن اشخاص اصلاح شود. اما در هر حال آن اشخاص ثالث هیچگاه مطلع نخواهند شد که این ورودی و خروجی متناظر با آن توسط «سعید» در زیرک ثبت شده است.
3) زیرک مجاز است داده‌های فنی از قبیل Log Data ، Usage Data و Device Information مربوط به کاربر را ذخیره نماید، از کوکی‌ها استفاده نماید و همچنین از محصولات آنالیتیک به منظور بهبود تجربه کاربری شما و یا سایر اهداف مشروع و قانونی استفاده نماید.

7- محدوده مسؤولیت‌ها

1) با توجه به اینکه در فاز فعلی زیرک از سرویس API مربوط به OpenAI استفاده می‌کند، هیچگونه تعهد و تضمینی راجع به ارائه سرویس بدون وقفه یا عدم قطعی در ارائه سرویس و یا مفقودی داده‌های ورودی، خروجی و بازخوردها ارائه نمی‌کند.
2) زیرک در برابر داده ورودی که برخلاف قوانین و مقررات کشور و مفاد این قرارداد است، هیچگونه مسؤولیتی اعم از حقوقی و کیفری نخواهد داشت.
3) با آنکه زیرک تمام تلاش خود را برای توسعه و بهبود سرویس‌های فعلی و آتی خود می‌نماید، اما با توجه به اینکه داده‌های خروجی توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود، زیرک هیچگونه تعهد و تضمینی راجع به کیفیت بدون نقص داده خروجی، عاری از خطا بودن و یا مناسب بودن داده خروجی برای یک هدف خاص ارائه نمی‌کند.

8- ضمانت اجرا

در صورتیکه تخلف از هر یک از موارد مندرج در این قرارداد برای زیرک محرز شود، ضمن اطلاع‌رسانی برای کاربر و تقاضای اخذ توضیح، عنداللزوم دسترسی‌ها یا حساب کاربری وی به تشخیص زیرک مسدود خواهد شد. چنانچه کاربر با این تصمیم مخالف باشد، می‌تواند مراتب اعتراض و توضیحات خود را ارائه نماید تا پس از بررسی، تصمیم نهایی توسط زیرک اتخاذ شود؛ در هر حال کاربر بابت دوران منع فعالیت، مسدودی حساب و یا تصمیم نهایی برای خاتمه این قرارداد، حق هیچگونه مطالبه‌ای از جمله در خصوص اعتبار باقی‌مانده حساب خود نخواهد داشت.

9- عوامل خارج از اراده

در صورت بروز عوامل خارج از اراده مانند قطعی اینترنت، اختلالات منتسب به ارائه‌دهنده سرور، قطعی سرویس زیرک و یا دستور برای قطعی آن از سوی مراجع ذیصلاح، تحریم‌های بین‌المللی، هک شدن، قطعی سرویس API از سوی OpenAI و مواردی از این دست، چنانچه مشکل پیش‌آمده عرفاً موقتی باشد، پس از رفع مشکل، ارائه سرویس مطابق شرایط و روال قبلی ادامه خواهد یافت؛ اما چنانچه مشکل پیش‌آمده عرفاً دائمی یا بسیار طولانی‌مدت باشد، زیرک تعهدی به ادامه ارائه سرویس نخواهد داشت. در فرض اخیر، چنانچه کاربر هنوز هیچ استفاده‌ای از آخرین بسته خریداری شده خود نکرده باشد، مبلغ آن بسته قابل استرداد خواهد و در غیر این صورت زیرک تعهدی مبنی بر استرداد اعتبار باقی‌مانده حساب نخواهد داشت. با اینکه امیدوارم هیچگاه این عوامل خارج از اراده رخ ندهد، اما در صورت رخداد، چنانچه هرگونه نگرانی، سؤال یا پیشنهاد داشتید، حتماً با ما در میان بگذارید.

10- سازوکار حل اختلاف

به جز مواردی که در این قرارداد تصمیم‌گیری قطعی راجع به مسائل به زیرک محول شده است، در صورت بروز هرگونه اختلاف میان زیرک و کاربر، کاربر موظف است ابتدا از طریق راه‌های ارتباطی پیش‌بینی‌شده، با مدیران زیرک ارتباط برقرار نموده و موضوع مربوطه را جهت بررسی گزارش نماید. در صورتی‌که تا 7 روز کاری پس از وصول گزارش، کاربر پاسخی دریافت نکند و یا پاسخ دریافت‌شده برای ایشان قانع‌کننده نباشد، و همچنین در سایر فروض بروز اختلاف، موارد به مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران واقع در تهران ارجاع می‌گردد که مطابق اساسنامه و آیین داوری آن مرکز با رأی یک نفر داور با توافق طرفین به صورت قطعی و لازم‌الاجرا حل و فصل می‌گردد. داور علاوه بر مفاد قرارداد حاضر و مقررات حاکم، عرف تجاری ذیربط و هدف از انعقاد قرارداد را نیز مراعات خواهد نمود. شرط داوری حاضر، موافقتنامه‌ای مستقل تلقی می‌شود و در هر حال لازم‌الاجرا می‌باشد.

11- ارزش اثباتی قرارداد

این قرارداد در 11 ماده تنظیم شده و تأیید آن از سوی کاربر بر اساس موارد6، 7 و 12 قانون تجارت الکترونیکی به‌منزله‌ی تأیید و انعقاد قرارداد بوده و دارای ارزش اثباتی معادل اسناد کاغذی است.
© 2023 all rights reserved / Xerac.ir / Powered by RoboEpics
قوانین و مقررات